Зміст:

Поліпропіленові труби є чудовим варіантом заміни для старих металевих виробів. Вони набагато легші, довговічніші, а також стійкіші до впливу різних факторів. Наприклад, ППР труба не засмічується зсередини, адже її рівній поверхні не селиться мікрофлора, немає окислювальних процесів. Причому поліпропілен взагалі не боїться контакту із водою. Не дивно, що цей матеріал найбільш затребуваний для прокладання комунікацій опалювальних систем. Водяне опалення залишається найефективнішим, незалежно від того, яке саме обладнання відповідає за нагрівання теплоносія. Труби ППР можуть бути розв'язкою, і при газовому, і при електричному, і при твердопаливному котлі.

Зверніть увагу, що і монтаж цих виробів є перевагою. Він значно простіше, може виконуватися однією людиною, до того ж — у найкоротші терміни. Ви без проблем зберете поліпропіленовий трубопровід у монолітну конструкцію за допомогою спеціального обладнання.

Що необхідно для паяння ППР труб

Для паяння трубопроводу, що складається з поліпропіленових труб, вам знадобляться наступні інструменти та матеріали:

  • самі труби, і навіть фітинги до них;
  • спеціальний зварювальний апарат та кілька гільз до нього (якщо плануєте працювати з трубами різних діаметрів);
  • рівень, рулетка та олівець;
  • труборіз та гострий ніж;
  • знежирюючий склад;
  • м'яка тканина.

Також ми рекомендуємо використати засоби індивідуального захисту. Для рук підійдуть будівельні рукавички (пам'ятаєте, паяльник досить гарячий, щоб завдати серйозних опіків). Не завадить і спеціальний респіратор (рівень захисту має бути не нижчим, ніж FFP2). Перед початком паяння не забудьте забезпечити належний рівень вентиляції.

Крім інструментів, вам знадобиться попередній проект. Набагато простіше паяти труби, якщо уявляєш собі всю систему. Тому ми рекомендуємо створити креслення (хоча б приблизне) майбутнього трубопроводу. Це допоможе не лише у процесі монтажу. Завдяки грамотно підготовленому проекту ви зможете дізнатися які труби та фітинги знадобляться, а від яких можна відмовитися.

При якій температурі паяють поліпропіленові труби

Елементи поліпропіленового трубопроводу паяються за температури 260 градусів за Цельсієм. Строго кажучи, вони зварюються (адже припій не використовується), але в ходу і зварювання, і пайка. Вам не доведеться регулювати температуру нагріву, адже на якість з'єднання впливає не вона, а термін прогрівання та правильність стикування. І допуски, і час прогрівання залежить від діаметра конкретної поліпропіленової труби. Деталі з діаметром:

  • 20 мм гріються протягом 5 секунд, повністю остигають за 2 хвилини;
  • 25 мм повинні нагріватися протягом 7 с, час остигання той самий;
  • 32 мм необхідно гріти 8 секунд, охолонуть вони за 4 хвилини;
  • 40 мм тримають на гільзі 12 с (охолодження за 4 хв).

Пам'ятайте, що ці рекомендації дійсно варто слідувати. Перегрів здатний викликати плинність поліпропілену. В результаті фітинг або сама труба будуть повністю або частково перекриті. У будь-якому випадку це погано для трубопроводу загалом.

Якщо нагрівання було недостатнім, поліпропіленова труба не стане одним цілим з фітингом. Наслідком такої помилки може стати протікання надалі.

Тому працювати зі зварювальним апаратом для поліпропіленових труб варто дуже акуратно. Якщо ви є новачком у цій справі, рекомендуємо використовувати секундомір на додаток до перерахованих вище інструментів.

Зверніть увагу, що сам зварювальний апарат теж заслуговує на увагу. Як і паяльнику, йому знадобиться деякий час для нагрівання. На щастя, перетримати цей пристрій не вийде. Після включення до мережі паяльник для ППР труб нагрівається від 10 до 20 хвилин (гільзи потрібного діаметра вже мають бути встановлені). Причому в момент готовності пристрою спрацює сигналізуючий елемент. Це може бути включення лампочки, зміна її кольору або звуковий сигнал. Все залежить від моделі виробу. Після сигналу про готовність до роботи, перед першим зварюванням фахівці рекомендують почекати додаткові п'ять хвилин.

Після того як ви спаяли труби, рекомендуємо

Негайно видалити залишки поліпропілену з гільзами. Це можна і потрібно робити тільки поки гарячий метал.

Як правильно паяти поліпропіленові труби

Перш ніж паяти поліпропіленові труби, визначтеся з глибиною паяння. Як і час нагрівання, вона також безпосередньо залежить від діаметра виробів. Для труби:

  • 20 мм цей показник становить 15 мм;
  • 25 мм глибина паяння дорівнює 18 мм;
  • 32 мм знадобиться відступ 20 мм;
  • 40 мм необхідно паяти на глибину 23 мм.

В принципі, це можна побачити і по гільзах зварювального апарату. Чим більший діаметр, тим довша насадка. Не забувайте враховувати глибину паяння під час розробки проекту. Декілька сантиметрів на одному стику можуть перерости у великий відрізок (у сумі), якщо з'єднань буде багато.

 Отже, у вас є креслення, труби, фітинги та інструменти. Для зварювання одного стику потрібно:

  • відрізати трубу необхідної довжини труборізом (місце зрізу має бути рівним, якщо не вийшло, підрівняйте ножем);
  • знежирити зварювані поверхні (для цих цілей чудово підійде серветка без ворсу та ізопропіловий спирт);
  • надіти фітинг та трубу на гільзи апарату;
  • почекати необхідну кількість часу;
  • щільно з'єднати елементи між собою та почекати близько 10 секунд.

Все, виріб практично готовий, повний

схоплювання настане через 2-4 хвилини в залежності від діаметра поліпропіленової труби.

Поради як рівно паяти поліпропіленові труби на вазі

Взагалі-то фахівці не рекомендують паяти поліпропіленові труби на вазі. Наявність твердої основи дозволяє забезпечити максимально рівне з'єднання. Однак така розкіш є не на всіх об'єктах, тому варто звернути увагу на кілька моментів. Щоб рівно паяти ППР труби на вазі, рекомендується:

  • не зрушувати елементи, що зварюються навколо їх осі;
  • у жодному разі не нахиляти їх вгору чи вниз щодо один одного.

Щоб досягти кращого результату, можна нанести на поверхню розмітку. Це легко зробити олівцем. До того ж, тонкі орієнтовні лінії легко віддаляться надалі.