У нашій статті ми розберемо, які прийняті нормативи ухилів каналізаційних труб, в залежності від їх діаметру, а також поговоримо про те, як їх досягти при виконанні ремонтних робіт. Дана інформація буде корисна майстрам, які вирішили зайнятися облаштуванням відведення стоків у своєму будинку.

 

Який повинен бути ухил каналізаційної труби в приватному будинку

 

При прокладці каналізації в приватному одно - або двоповерховому будинку досвідчені будівельники прагнуть домогтися від магістралі того, щоб стоки пересувалися самопливом. Після установки вертикальних стоків майстри приступають до монтажу горизонтальних елементів. Саме до останніх, у свою чергу, приєднуються сантехнічні прилади: унітаз, раковина, ванна, душова і т. д. Якщо дана труба буде проходити паралельно підлозі і без будь-якого ухилу, то стоки не будуть по ній пересуватися самостійно, що призведе до засмічення і необхідності обслуговування системи. Вимірюють цей показник у градусах або сантиметрах на погонний метр. Для вимірів використовують натягнутий між точками магістралі шнур.

Кут ухилу каналізаційної труби безпосередньо залежить від її діаметра. Слід розуміти, що для різних видів сантехніки допускаються до використання елементів різних розмірів. Основні з них:

  • D 4-5 см — посудомийна або пральна машина;
  • D 5 см — раковина, мийка, ванна, пісуар (рідкі стоки);
  • D 11 см — унітаз.

Це актуально для внутрішньої каналізації. Діаметр зовнішніх труб, які використовуються в стояках, становить 11-16 див. Помилки в розмірах елементів можуть призвести до того, що система швидко прийде в непридатність і перестане виконувати свою першочергову задачу.

Існує три варіанти ухилу каналізаційної труби, які можна спробувати в приватному будинку:

  • максимально гострий;
  • мінімально можливий;
  • відповідний нормативам.

Перший спосіб призведе до того, що тверді відходи заблокують трубу, а також може відбутися зрив гідрозатворів, і по дому буде поширюватися неприємний запах каналізації. У другому варіанті рух стоків буде незначним, що призведе до скупчення бруду на стінках труб і регулярним засмічення. Ось чому слід обов'язково дотримуватися встановлених нормативів. Як ми вже казали, кут нахилу знаходиться в прямій залежності від діаметра каналізаційної труби:

  • 50 мм — 3,5 см/пог. м (мінімум 2,5 см);
  • 110 мм — 2 см/пог. м (мінімум 1,2 см);
  • 150 мм — 1 см/пог. м (мінімум 7 мм);
  • 200 мм — 8 мм/пог. м (минимум 5 мм).

Максимальным углом считается 15 см на погонный метр. Этот показатель актуален для труб любого диаметра и длиной не менее 1,5 м. 

 

Как выставить точное значение уклона трубы для канализации

 

Прокладка канализации — процесс не самый простой и требующий определенных знаний и навыков. Он включает в себя следующие важные моменты:

  • определение расположения мест соединений;
  • подбор труб по диаметру и фитингов к ним;
  • измерение длины каждого участка до стояка;
  • учет высоты напольного покрытия. 

Внутренние канализационные трубы могут прокладываться открытым или скрытым способом. Первый вариант проще, но не так эстетически привлекателен. Для того, чтобы выставить точное значение уклона, нужно выполнить следующие действия:

  • протянуть шнур от верхнего конца магистрали до нижнего;
  • измерить длину расстояния и проверить по нормативу нужное значение;
  • поднять шнур до необходимого уровня и отметить место врезания трубы.

Некоторые опытные мастера используют для этих целей лазерный уровень — сперва отмечают с помощью прибора идеальную горизонталь, это будет нулевое значение, а затем поднимают точку на нужное количество сантиметров. Не забывайте делать небольшие допуски, поскольку в ходе работы угол наклона будет немного сбиваться.

Эффективная и бесперебойная работа канализации в частном доме — неотъемлемая часть комфортной жизни в нем. Добиться этого можно путем правильной прокладки труб, посредством которых отводятся стоки. И если с вертикальными стояками все довольно просто, то горизонтальные элементы обязательно должны располагаться под уклоном. Добиться нужного градуса не очень сложно, но требует профессионального подхода к делу и понимания целесообразности своих действий. Важную роль в отсутствии проблем со стоками также играет качество трубопровода. Пластиковые элементы, которые особенно популярны в последние годы, имеют ровные гладкие стенки, что повышает скорость движения отходов и минимизирует образование засоров.